Finansal Okuryazarlık Eğitimi

Awesome Image

Finansal Okuryazarlık Eğitimi

Bireylerin finansal anlamda donanımlı olması, parayı doğru ve etkili kullanabilmesi ve finansal konularda doğru kararları verebilmesi finansal okuryazarlık olarak tanımlanmaktadır.

  • Doğru bütçe planlaması yapmak,
  • Ekonomide mantıklı kararlar vermek,
  • Gelir gider tablosunu oluşturmak,
  • Ekonomik olarak kâra geçmek

finansal okuryazarlık bilgisi ile mümkün olmaktadır.

Dünya üzerinde finansal okuryazarlık hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Türkiye’de ise finansal okuryazarlık oranı %24 olarak belirtilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte online bir şekilde ya da örgün olarak finansal okuryazarlık eğitimi almak mümkündür. Finansal okuryazarlık eğitimi hayatın her alanında etkili olacağı için tüm bireylerin finansal okuryazarlık eğitimi alması önerilmektedir. Finansal okuryazarlık hayata ve ekonomiye farklı açılardan bakmayı, doğru analizler yapmayı sağlamaktadır.

Finansal Okuryazarlık Eğitiminin Amacı

Finansal okuryazarlık eğitiminin amacı finans yöneticisi konumunda olan ya da finans yönetimiyle ilişkin görevlerde yer alan kişilerin analiz, planlama, kontrol ve çözüm süreçlerini başarılı şekilde gerçekleştirmesi için yeterli mesleki beceriye sahip olmasıdır. Finansal okuryazarlık eğitiminde örnek problem ve çözümlerle günlük hayatta karşılaşılabilecek ve iş hayatında ne şekilde davranılması gerektiği ile alakalı bilgiler katılımcılara aktarılmaktadır.

  • Şirket yöneticisi ve çalışanları,
  • Yatırımcılar,
  • Bankacılar,
  • Vergi uzmanları,
  • Finans yöneticisi
  • Finans alanında çalışanlar

mesleki yeterliliğe sahip olmak açısından finansal okuryazarlık eğitimi almalıdır.

Finansal Okuryazarlığın Sunduğu Kazanımlar

Finansal okuryazarlık becerisi ile hayatın her alanına etki etmek mümkündür. Küçük miktar ya da büyük miktar fark etmeksizin mantıklı finansal kararlar vermek finansal okuryazarlık ile mümkün olmaktadır. Finansal okuryazarlık eğitimi sayesinde bütçe planlaması yaparak ve planı doğru olarak uygulayarak önünüze koyduğunuz finansal hedefe daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Bulunduğunuz ülke ekonomisinde ya da dünya ekonomisindeki konuları anlayabilmenize, yorum yapabilmenize ve çeşitli finansal yatırım faaliyetlerinde etkili olmanıza yardımcı olmaktadır. Finansal okuryazarlık eğitimi tüm yatırım araçlarını doğru tanımanıza ve mantıklı yatırımlar yapmanıza olanak sağlamaktadır. Finansal okuryazarlık becerisi ile birçok farklı alanda işleyiş gösteren şirketlere iş bulma şansı artmaktadır. Finansal okuryazarlık eğitimi hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geçin