3D Max Eğitimleri

Awesome Image

3D Max Eğitimleri

Autodesk firması tarafından, ilk kez 1988 yılında MS DOS üzerinde test edilip, 1990 yılında piyasaya çıkan 3D Max programı, her türlü üç boyutlu modelin tasarlanması ve hareketli animasyonların hazırlanması için kullanılır. 3D Max, dünyanın en çok kullanılan üç boyutlu modelleme ve animasyon programıdır.

3D Max programının en ayırt edici özelliği, programla animasyon ve efekt hazırlanabilmesidir. Solidworks ya da Autocad gibi programlarla yapılan üç boyutlu modellemeler, bu programla canlandırılabilir. Bu yüzden program, film endüstrisinde, film ve animasyon efektlerinin hazırlanması; oyunlarda karakterin ve çevrenin modellenmesinde kullanılır. Programın Character Studio özelliği sayesinde, yaratılan karakterler, canlı birinin hareketlerini birebir taklit edebilirler.

3D Max Eğitimin Amacı Nedir?

Bu kursu alanlar, sinema ve televizyonda film ve animasyon efektleri hazırlayabilecek, bilgisayar oyunlarında karakter ve çevre yaratıp, her türlü modeli animasyon olarak canlandırabilecek seviyeye gelirler. Ayrıca 3D Max programı ile bina iç ve dış çizimleri, mutfak ya da stant modellemeleri gibi dekorasyon ve mimarlıkla ilgili modellemeler yapılabilir.

3D Max Kursuna Kimler Katılmalı?

3D Max programı üç boyutlu modellemeler hazırlamak, efektler oluşturmak ve animasyon yapmak amacıyla kullanılan profesyonel bir araçtır. Bu kursu reklamcılık alanında grafiker, illüstratör, video-animasyon editör olarak çalışanlar ve bu alanda kariyer hedefleyenler alabilir. Sinema sektöründe yeni efektler yaratmak,üç boyutlu modellemeler sayesinde bina içi ve dışı tasarımları canlandırmak, bilgisayar oyunlarını daha ayrıntılı ve gerçekçi bir şekilde tasarlamak gibi pek çok çalışmayı profesyonelce gerçekleştirmeyi sağlar. 

3D Max programı ayrıntılı ve her aşamasında uzmanlaşılabilir bir araç olması nedeniyle sadece reklam ve film sektörlerinde değil;

  • Mimarlık,

  • İç mimarlık,

  • Peyzaj mimarlığı,

  • Teknikerlik,

  • İnşaat mühendisliği

gibi alanlarında da geniş bir tasarım imkanı sağlamakta ve popüler olarak kullanılmaktadır.

3D Max eğitimi ile de bu alanlarda ileride istihdam edilecek olan öğrencilerin, bu alanlarda çalışıp ilerlemek isteyenlerin ve bu alanda meslek edinmeyi hedefleyenlerin programın temelinden üç boyutlu modeller oluşturup, animasyon yapma, illüstrasyon yapma ve efekt oluşturma gibi pek çok beceriyi kazanması amaçlanmaktadır.

3D Max Programı ile Yapabilecekleriniz

Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu program ile üç boyutlu modelleme ve animasyon üretimi yapılır. En önemli ve avantajlı özellikleri ise efekt ve animasyon üretebilmesinin yanı sıra, daha önce üretilmiş üç boyutlu modellemeler bu program ile canlandırılabilir.

  • Reklam ve film sektöründe çalışan grafikerler,
  • Endüstriyel tasarımcılar,
  • İç mimarlar,
  • Video editörler

Bu program sayesinde üç boyutlu, hareketli animasyonlar yaratabilir, bina içi ve dışı modellemeler üretebilir, simülasyonlar yaratarak canlı tasarımlar oluşturabilirler. Yeni efektler üretmek, sinemada görsel ve efekt gücün artması, bilgisayar oyunlarının gerçekçiliğinin artması 3D Max ile mümkündür. Bu programın önemli özelliklerinden biri ise oluşturulan üç boyutlu modellemelerin, canlı bir kişinin hareketlerini “Character Studio” özelliği sayesinde bire bir taklit etmesini sağlamasıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

3D Max programı, sinema, dizi, simülasyon, çizgi film, tv reklamları, oyunlar, animasyon filmleri, mimari, iç mimari, endüstriyel tasarım alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden, sinema, televizyon, reklamcılık alanlarında çalışanlar, sosyal medya uzmanları, endüstriyel tasarımcılar, mimar, iç mimar ve peyzaj mimarları, grafikerler, inşaat ve makine mühendisleri, tekniker ve teknisyenler ve herhangi bir nedenle tasarım ve canlandırma yapan herkes bu eğitime katılabilir.
3D Max bilenler, üç boyutlu görselleştirme ile ilgili pek çok işte çalışabilirler. Tasarımcı, grafiker, teknik ressam, teknisyen, proje tasarım uzmanı, proje yetkilisi, fuar stant tasarımcısı, sanal gerçeklik tasarım uzmanı, film yapımcısı, görsel efekt uzmanı, oyun geliştiricisi, televizyon, bilgisayar, reklamcılık gibi alanlarda teknik eleman olarak çalışmaları mümkündür. Ayrıca özellikle, mimar, iç mimar, peyzaj mimarı, mühendis gibi meslek sahibi kişilerin de mesleklerinde programı kullanmaları bir gereklilik haline gelmiştir.

İletişime Geçin