İş Bulmanızı Kolaylaştıracak CV İpuçları - Emin Kariyer | İzmir Kariyer Kursları

İş Bulmanızı Kolaylaştıracak CV İpuçları

İş Bulmanızı Kolaylaştıracak CV İpuçları

Birçok kişi iş mülakatının yüz yüze görüşmede başladığını düşünür. Oysa ilk izlenim CV ile yaratılır. Bundan sayısız iş deneyime sahip olmak, onlarca sertifika ya da birkaç dili çok iyi derece bilmenizden bahsetmiyoruz. CV’nin yani özgeçmişinizin açık, gerçek bilgileri içeren, düzenli ve kendini ifade edebilen bir profil çizmesi gerek. Tabi ki de bu noktada ilk adım profesyonel bir CV fotoğrafınızın olması. Fotoğrafsız CV’ler şirketler tarafından değerlendirmeye alınmadığı gibi her fotoğraf da CV fotoğrafı olmaz. Bu nedenle iş normlarına uygun sade ama ölçülü bir profesyonel fotoğrafa ihtiyacınız var.

Diğer adım eğitim hayatınızı açık ve ayrıntılarıyla ifade etmek. Yani üniversite değiştirdiyseniz, çift anadal ya da yandal yaptıysanız bunları tarihleriyle birlikte eğitim bölümüne mutlaka eklemelisiniz. Bir sonraki aşama ise ayrıntılı iş ve staj deneyimi. Burada sadece unvanınızı yazıp geçmeniz, karşı tarafın sizi tanımasına yetmez. En güncel iş deneyiminizden ilk staj deneyiminize kadar kronolojik olarak yazmalı, iş tanımlarınızı açıklamalısınız. Tabi çok uzun olmayacak şekilde. 

Hobi ve yetenekler kısmı birçok adaya gereksiz geliyor olabilir. Aslında bu kısım karşı tarafın sizi en çok tanıyabileceği ve fikir yürütebileceği alandır. Burada yeteneklerinizden bahsetmeli, ancak başvurduğunuz pozisyonla ilişkili olmalarına, işe dair yetkinliklerinize işaret etmelisiniz. Yine çok fazla ayrıntıya girmeden, özetleyerek tabii ki. Hobiler ve yetenekler kısmında kendinize bahsederken, dozunda özgüvenli ifadeler kullanmak çok önemlidir. Hem kendinizden emin olduğunuz anlaşılmalı hem de kullandığınız dil aşırıya kaçmamalıdır. Mesleki terimleri, sizi ön plana çıkaracak işle ilgili anahtar kelimeleri yerine göre kullanmanız da iyi bir izlenim bırakacaktır. 

Referanslar da bir diğer kritik noktadır. Referans gösterdiğiniz kişilerin bu durumdan haberinin olması, şirket tarafından aranmaları durumuna sizi onaylamaları intibah açısından kritiktir. Ayrıca referanslarınız işiniz ile ilgili sektörlerden, hatta birlikte çalıştığınız kişilerden olmalıdır. Tanıdıkları sadece isim doldurmak için referans göstermek, bir İK uzmanı tarafından anlaşılır ve sizin için hiç referansınız olmamasından daha olumsuz bir izlenim bırakır. 

Bu noktada da CV’nizin güncel ve gerçekçi bilgiler içermesi gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Elbette iyi bir CV’nin tanımı uzun bilgiler içermesiyle bağlantılı değildir. Bu nedenle ayrıntılı ve uzun açıklamaların olduğu bir özgeçmişiniz değil; gerçekçi, güncel bilgileri net ifade ettiğiniz bir özgeçmişiniz olmasına odaklanın.

İletişime Geçin