AutoCad Programı Nedir? Ne İşe Yarar? - Emin Kariyer | İzmir Kariyer Kursları

AutoCad Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

AutoCad Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Her projenin üretime geçmeden önce tasarım aşaması bulunmaktadır. Tasarım aşamasında AutoCad adı verilen program sayesinde teknik çizimler yapılabilmektedir. Dünyanın en ünlü yazılım şirketlerinden biri olan Autodeks tarafından geliştirilmiş AutoCad programı, özellikle mimarlar ve mühendisler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Hem iki hem de üç boyutlu çizim yapmaya imkan tanıyan AutoCad programının CAD tabanlı yazılımı bulunmakta ve bu yazılım birçok sektörde tercih edilerek tasarım aşamasında AutoCad ile çalışılmaktadır.

Genel bir ifadeyle AutoCad programı nedir denildiğinde verilecek cevap; iki ve üç boyutlu teknik çizim yapmaya imkan sağlayan vektörel bir bilgisayar programıdır. Açılımı “Computer Aided Design” olan CAD tabanlı yazılım tüm işletim sistemleri tarafından desteklenmekte ve kullanıcıya göre özelleştirilebilmektedir. Kullanıcıya göre özelleştirilebilen bu vektörel çizim programı tasarımın temelini oluşturan teknik çizim için gereklidir. Ayrıca tasarım haricinde analiz ve simülasyonlar da yapılabilmektedir. Birçok sektör için olmazsa olmaz konumundaki AutoCad programı sahip olduğu özellikler sayesinde bir projenin baştan sona tüm tasarım detaylarını oluşturabilir. AutoCad programına basit geometrik şekiller çizerek başlayan birinin oldukça detaylı bir tasarım ile projeyi tamamlaması mümkündür. Çünkü bu program geliştirilmiş özellikleri ile kullanım kolaylığı sunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra iki boyutlu çizilen herhangi bir tasarımı alternatif kullanılarak üç boyutlu hale çevirmek mümkündür. AutoCad programı kullanıcıya düzenleme ve modelleme yapma imkanı tanır. Ayrıca kullanıcı bulunduğu her yerden internet bağlantısı ile çizimlerine rahatlıkla erişebilir. AutoCad programı mobil uygulama ve web seçenekleriyle hem yapılan çizimleri görebilir hem de her ortamda çalışmaya izin verir.

Mühendisler, mimarlar, teknikerler ve tasarımcılar için AutoCad programı işlerinin en önemli aracıdır. Herhangi bir makine parçası, bina projesi, mobilya tasarımı, dekorasyon, modelleme ve daha birçok şey AutoCad programı ile yapılabilir. CAD yazılımda tasarım ve analiz, montajlama yöntemleri, teknik doküman oluşturma, tasarım hassasiyeti ve hızlı çizim yapabilme imkanları bulunmaktadır. AutoCad programının sahip olduğu tüm bu özellikler üretimin gerçekleşmesinde oldukça önemlidir bu yüzden farklı sektörler de olsa üretim ve projelendirmenin olduğu her alanda AutoCad programına ihtiyaç vardır.

İletişime Geçin